Cykl wystaw „12 Tatami” jest próbą zmierzenia się z przestrzenią Galerii Post-Office. 12 wystaw będzie zaprezentowanych w okresie od 11 lutego do 31 maja.
Serdecznie zapraszamy na dwunastą wystawę z cyklu -  w poniedzialek 31 maja od godz.20.00
o wystawach "12 TATAMI" - każdy wtorek godz.17.30 - Radio Afera
www.afera.com.pl


Tatami (jap. 畳, Tatami) - tradycyjna mata japońska, używana do pokrywania podłogi. Część zasadnicza, wewnętrzna jest wykonana ze słomy ryżowej, a warstwa wierzchnia z plecionej słomy trawy igusa. Brzegi wykończone są materiałem. Tatami mają standardowe wymiary 90 x 180 x 5 cm i jednocześnie służą jako jednostka miary powierzchni wnętrz. Spotyka się również pół-tatami o wymiarach 90 x 90 cm.


Siedzenie na podłodze z podwiniętymi nogami w tak zwanej pozycji "seiza" było od stuleci ściśle związane z japońskim stylem życia. W tradycyjnych domach wszyscy jedli, spali, bawili się i uczyli na matach. Ceremonia herbaty, układanie kwiatów, pisanie znaków kanji czy medytacja zen - odbywały się na matach ułożonych na podłodze. Często pod pośladki podkładano małą poduszkę. Ten sposób siedzenia był okazją dla wyrażenia szacunku osobie siedzącej naprzeciwko i podkreślenia pokojowego nastawienia a także był wyrazem skupienia i równowagi psychofizycznej - jedności z otoczeniem.


Słowo "tatami" pochodzi od czasownika tatamu [jap.], który oznacza "składać" lub "zaginać". Początkowo w epoce Nara maty były używane sporadycznie przez dostojników i samurajów ale w okresie Muromachi tatami było już ogólnodostępne. Używano grubych (około 6cm) mat ze słomy ryżowej tzw. toko, oraz miękkich tzw. omote utkanych z japońskiego sitowia igusa. Na początku XV w. zainicjowano tradycję określania wielkości pomieszczenia liczbą mat mieszczących się na podłodze.


Ciekawostką jest, że każdy wymiar w japońskim domu odnosi się do modułu mat tatami, używanych do pokrywania podłóg (japońscy rzemieślnicy określili standardowe wymiary tatami na rozmiar 90 x 180 cm, które to uważano za odpowiednie dla dorosłej osoby do spania). I tak na przykład, wysokość drzwi to z reguły 180 cm, szerokość drewnianej belki to zazwyczaj jedna dziesiąta lub jedna piąta szerokości tatami. Proporcja i skala tradycyjnego japońskiego domu wynikają więc z wymiarów ludzkiego ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz