Łukasz Gruszczyński



Łukasz Gruszzyński
DRYF ZERA
kurator: Rafał Górczyński
GALERIA POSTOFFICE / STARY RYNEK 25/29 / POZNAŃ / PIĄTEK / 07.12 / GODZ:18:00

Chociaż na przestrzeni całej pracy tytułowe „zero” pojawia się kilkakrotnie w różnych kontekstach, to przede wszystkim zostało użyte dla określenia drewna pozyskanego z pospolitej topoli. Jak powszechnie wiadomo topola często nazywana jest chwastem, natomiast drewno z tego gatunku wykorzystywane jest głównie w celach opałowych oraz do produkcji zapałek. Jednak dla autora ten „nieszlachetny” surowiec jest głównym budulcem obiektów, stanowiący przy okazji przedmiot fascynacji. Być może taka postawa wynika
  z faktu, iż znaczną część drewna użytego do budowy obiektów autor uzyskał z drzewa, które posadził w wieku dziecięcym, a które był zmuszony wyciąć ze względu na szybki wzrost w otoczeniu budynku mieszkalnego. Prawdopodobnie także stąd, wziął się pomysł na recykling. Decyzja o tym, aby odjęty materiał został wykorzystany w kolejnych obiektach znacząco wpłynęła na całokształt, bowiem wiązało się to z wprowadzeniem obcego materiału - spoiwa w postaci żywicy poliestrowej.
Prace zostały zestawione w pary, tak aby mogły na siebie wpływać, jednak reakcje powstają już na poziomie odrębnych komponentów i namnażają się wraz z oglądem całości. Trudno jest wymienić wszystkie mechanizmy myślowe, które przyczyniły się do powstania cyklu. Na pewno umowna wartość surowca staje się inspiracją do podjęcia działań na rzecz jego wzbogacenia. Dlatego trzon wypowiedzi stanowi algorytm na wykorzystanie zasobów naturalnych, który mimo swojego potencjału jest tylko pomysłem na kolejny wypełniacz tworzyw sztucznych. 

Marcin Mroczek

METRYCZNOŚCI
27.10.2012

Sztuczne podziały jakich dokonuje człowiek są widoczne niemal wszędzie. Naturalny pejzaż zostaje zurbanizowany, przebadany i dokładnie wymierzony. Tworzą się umowne granice pomiędzy obszarami. Przestrzeń naturalna staje się przestrzenią użytkową o sprecyzowanym charakterze i wymiarze.

Ślad dzielenia obszaru, tworzenia podłoża urbanistycznego czy siatkowanie dostrzec można chociażby na globusie czy mapie. Dzięki siatkom można określić proporcje lub współrzędne. Linie poprzez styki tworzą podzielone obszary. Ich lokalizacje określa się względem innych obszarów. Te zetknięcia dają moduły. Z nich można tworzyć trójwymiarowe bryły zbudowane z siatek, „pleść” skomplikowane układy, które są podstawą projektowania. Przyjmując jakąś jednostkę miary możemy coś skonstruować w określonych proporcjach, zaplanować (na przykład pod kątem topograficznym).

Wychodząc od dwuwymiarowego pejzażu malarskiego jako interpretacji czy też iluzji trójwymiarowego pejzażu rzeczywistego, pozwoliłem sobie na wykorzystanie metrycznych prawidłowości określonych przez człowieka, na przykład: siatek, granic czy rzutów. Pejzaż ten nabrał zupełnie innego wyglądu. Nową funkcję zyskały również owe metryczności- nie wpisują się w naturalną przestrzeń, a stają się elementem kompozycji w obrazie, artykułują obiekty namalowane, czasem są konstrukcją dzieła, dzielą plamy barwne na obszary. Przestrzeń metryczna w nich zawarta jest zbiorem z określonym pojęciem odległości (nazywanej metryką) między jego elementami. Płaszczyzna euklidesowa, która w rzeczywistości wpisana była w przestrzeń, teraz, na obrazie zyskuje wartość koloru, staje się częścią kompozycji, daje iluzję głębi w obrazie.

Siatki i urbanistyczne podziały przeniesione z rzeczywistości na płótna wpisują się w postindustrialną estetykę. Urbanizacja i przemysł są bowiem dowodami chęci opanowania natury przez człowieka. Stąd na moich obrazach wzięła się forma kadzi czy maszyn. Realny pejzaż zurbanizowany i ten podupadający, zdegradowany przez przemysł, zderzone ze światem malarskim wzbudzają bliżej nieokreśloną energię, budują nowy świat inspirowany zniszczeniami oraz zmianami jakich dokonał człowiek w naturalnym środowisku.

Post-Off-Ice 31.05.2012










31.05.2012- POST-OFF-ICE - wystawa prac studentów Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP, Galeria Post-Office i Post-Office Cafe, Stary Rynek 25/29 Poznań, kurator: Agnieszka Mori, Szymon Szymankiewicz, współpraca : VI Pracownia Grafiki, UAP

fot:Katarzyna Krawczyk













Witold Modrzejewski



























“Czaszka Celebryty”
Witold Modrzejewski

Celebryta- osoba obecna w środkach przekazu medialnego wzbudzająca powszechne zainteresowanie (daw.sława).


Głównym zagadnieniem pracy jest zetknięcie i wzajemna relacja dwóch sprzeczności: symbolu śmierci i nieśmiertelności, której obietnice daje medialna obecność. Powszechny kryzys autorytetów wpłynął na umocnienie się pozycji celebryty w społeczeństwie. Celebryci są posiadaczami bardzo pożądanego zasobu - powszechnej uwagi, która umożliwa im, za pośrednictwem środków masowego przekazu, ciągłą replikacje własnego wizerunku. Wystawa oparta jest o portret najbardziej znanego małżeństwa na świecie.

Wystawa jest podsumowaniem projektu realizowanego w II Pracowni Malarstwa dr. Dominika Lejmana


Witold Modrzejewski
ur.1990 w Siemianowichach Śląskich
Student III roku Grafiki Warsztatowej w Poznaniu















fot:Witold Modrzejewski

Fotomontaż - Radek Włodarski

DUDZIESTEGO STYCZNIA O GODZINIE DWUDZIESTEJ ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA OTWARCIE WYSTAWY PODSUMOWUJĄCEJ DWADZIEŚCIA LAT TWORZENIA FOTOMONTAŻY PRZEZ RADKA WŁODARSKIEGO 
Wernisaż o godz. 20 w piątek 20.01 w GALERI POST-OFFICE .